jest to leczenie skomplikowane, z czym wiąże się też ryzyko wielu niepowodzeń. Stąd wszelkie mity na ten temat. Chyba największy z nich dotyczy bólu - dzięki szerokiej gamie znieczuleń, którymi działa stomatologia, pacjent może siedzieć w fotelu spokojnie. Druga kwestia narosła po publikacji filmu na ten temat. Otóż - czy leczenie kanałowe jest kancerogenne - to mit. Endodoncja nie ma nic wspólnego z nowotworem.
Faktem natomiast jest, że ząb po takim leczeniu jest zębem martwym (był nim już wcześniej) oraz, że po wszystkim jest bardziej kruchy - ząb jest martwy, więc nie ulega procesom odżywczym.
Nie więc co się przejmować, kiedy za drzwiami czeka na nas dentysta, każdy przechodził takie leczenie zapewne kilka razy w swoim życiu. Dzięki rozwojowi informacji, może być ono przyjemniejsze, ponieważ odchodzi dużo strachu, który może przyczynić się do odczuć bólowych.
Stomatologia
Stomatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się zębami. Dentysta jest lekarzem, który kontroluje nasze zęby, leczy je, piaskuje, czyści kamień nazębny, a jeśli trzeba, to nawet je usuwa lub leczy kanałowo. Leczenie kanałowe to inaczej endodoncja.. My, jako pacjenci, powinniśmy dbać o higienę zębów myjąc je rano i wieczorem, czyszcząc przestrzenie między zębami, używając płynu do płukania jamy ustnej, który poleci nam nasz lekarz i oczywiście kontrolując stan naszego uzębienia co pół roku u dentysty. Nikt z nas przecież nie chce zbyt szybko pozbyć się naturalnego uzębienia na rzecz sztucznego, więc zawsze trzeba dbać o nasze zęby, wykonując te wszystkie czynności, o których jest mowa w tym artykule. Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli nam cieszyć się pięknym, zdrowym, a przede wszystkim własnym i naturalnym uśmiechem przez wiele lat. Ta kwestia powinna być dla nas wszystkich priorytetowa, bo zdrowie zęby równa się zdrowy cały organizm, a co za tym idzie - długie życie. A na tym chyba nam wszystkim zależy.
Dentysta jest w stanie wykryć próchnicę
O tym, że zepsute zęby szpecą i bywają źródłem kompleksów, wie nawet dziecko. Niestety, nie jest to koniec złych wiadomości. Zmienione chorobowo zęby stwarzają też poważne zagrożenie dla zdrowia. Mnożące się bowiem w chorej tkance zęba drobnoustroje wraz z krwiobiegiem mogą przedostać się do nerek, trzustki, czy chociażby serca. Konsekwencje nierzadko bywają poważne. No, bo kto by pomyślał, że za kłębuszkowe zapalenie nerek, zaburzenia w produkcji insuliny czy chorobę serca odpowiedzialny jest zepsuty ząb?
A przecież wystarczy raz na pół roku odwiedzić gabinet stomatologiczny. Dentysta jest w stanie wykryć próchnicę w jej najwcześniejszym stadium, gdy jest ona jeszcze niedostrzegalna gołym okiem. Leczenie drobnych ubytków jest szybkie, praktycznie bezbolesne i dużo tańsze, niż w sytuacji, gdy choroba sięgnie zaawansowanego stadium.
Ale nawet wtedy, gdy ząb jest już bezpowrotnie zniszczony, na ratunek przychodzi endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Dzisiejsza endodoncja, uzbrojona w silny mikroskop, jest w stanie uratować ząb, który jeszcze do niedawna nadawałby się tyko do ekstrakcji. Warto podkreślić, że nowoczesna stomatologia jest przyjazna pacjentowi i w wielu wypadkach dokonuje cudu, jednakże pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie podejmie się leczenie. W trosce o piękny uśmiech i zdrowie całego organizmu już dziś umów się na wizytę!